Словакия и Словения поднесоха големи изненада в първия ден на олимпийския турнир по хокей на лед за мъже.

В срещи от група "В" Словакия надигра един от фаворитите за златото - Олимпийските спортисти от Русия, с 3:2 (2:2, 0:0, 1:0), докато Словения спечели със същия резултат срещу САЩ, но след продължение. Словаците стигнаха до сензационния успех, въпреки че изоставаха с 0:2 в резултата след само 4:08 минути игра. Владислав Гавриков и Кирил Капризов изведоха руския отбор напред в резултата в началните минути на срещата, но с две попадения в рамките на 110 секунди в края на първия период Словакия изравни.

Точни за словаците бяха Петер Олвецки и Мартин Бакош. Последва по-спокойна втора третина, в която попадения нямаше. В началото третата част играта продължи да бъде спокойно, но 8:30 минути след началото и Мартин Черешнак с мощен удар малко пред синята линия прати за трети път шайбата във вратата Васили Кошечкин.

До края на двубоя руският тим опита всичко, за да изравни, като в последните две минути тимът извади и вратаря си, за да разполага с шестима полеви играчи, но и това не помогна, за да бъде преодолян брилянтният защитен вал на словаците.  В другия мач от групата Словения стигна до не по-малко изненадваща победа над САЩ с 3:2 (0:1, 0:1, 2:0, 1:0) след продължение.

Словенците, подобно на словаците, изоставаха с 0:2, но направиха пълен обрат, стартирал в третата третина на мача. Словенците първи имаха шанса да открият резултата, но бранителят на американския тим Ноа Уелч жертвоготовно се хвърли към опразнената от Райън Заполски врата, за да спаси с тяло изстрела на Сабахудин Ковачевич.  Спасили се от ранен гол, американците заиграха по-активно и Брайън О'Нийл даде преднина на символичните домакини малко повече от две минути преди края на първата третина. В средата на втората част 20-годишният Джордан Грийнуей покачи на 2:0, като така приключи и втората част на мача.

Словения започна по-активно последнат третина и 5:49 минути след началото и Ян Урбаш намали на 1:2. Словенците продължиха да натискат в търсене на изравнителното попадние и минути и 37 секунди преди края на редовното време стигнаха до него. Блаж Грегорич асистира на Ян Муршак, който от близка дистанция прати шайбата за втори път в мрежата на Заполски за 2:2 и прати мача в продължение. Добавеното време продължи едва 38 секунди, след като Муршак вкара втория си гол в мача и така Словения записа едва третата си победа на олимпийски игри.

Резултати от първия кръг в олимпийския турнир по хокей на лед за мъже:

група "В": САЩ - Словения 2:3 (1:0, 1:0, 0:2, 0:1) след продължение Словакия - Олимпийски спортисти от Русия (ОСР) 3:2 (2:2, 0:0, 1:0) /БТА